Јавним часом историје, Црвени крст Ниш почео је обележавање великог јубилеја - 140 година постојања ове најстарије хуманитарне институције у граду. Јавном часу присусутвовали су наставници историје нишких основних школа, који ће касније своје ђаке учити о значају Црвеног крста.
Црвени крст најстарија је институција у Нишу. Формиран на иницијативу др Владана Ђорђевића 1878. године, само осам дана након ослобођења града од Турака.
Ниш је тада био град махала, кривих сокака и дрвених дућана, опасан са два јарка. У време оснивања Црвеног крста Ниш је имао 12.800 становника и 400 незбринутих рањеника српске војске који су одмах постали и његова брига.
Оснивач Црвеног крста у Нишу је Коста Павловић, начелник Нишког округа, а на Оснивачкој скупштини Црвеног крста за члана првог одбора изабран је Тодор Станковић - Стамболијски, истакнути национални борац, парламентарац и преводилац, Ђорђе Поп – Манић, Димитрије Коцић – Мита и Вукадин Николић – Вуле, активни учесници устанака за ослобођење јужних крајева Србије и оснивачи тајне национално- ослободилачке организације за ослобођење Ниша од Турака Нишког комитета. Прво седиште новооформљеног одбора Црвеног Крста било је у кући Стамболијских (сада гостионица “Синђелић”).
Многи истакнути грађани активно су учествовали у раду Црвеног крста.
1886. године за председника је изабран епископ Инокентије Павловић, а за потпредседника Тодор Миловановић. Чланови пододбора били су Петар Аранђеловић касније дугогодишњи председник Црвеног крста и др Павле Јефтић први директор Психијатријске болнице у оснивању, а касније и члан Академије наука и члан Српског лекарског друштва.
У историји Црвеног крста Ниш, као волонтер и члан одбора видну улогу имао је Драгиша Цветковић, један од водећих грађанских политичара. Улогу волонтера Црвеног крста није напуштао ни у функцији председника Нишке општине све до одласка у Београд 1936. године за министра, а касније и председника Владе Краљевине Југославије.
1914. – 1915. године Надежда Петровић, највећа српска сликарка, радила је као болничарка Црвеног крста Ниша, а умрла је 4. априла 1915. године у Ваљеву.
Андон Андоновић, трговац, банкар и добротвор, помагао је сиромашне, децу без родитеља и самохране мајке, током Другог светског рата уступио је своје просторије Црвеном крсту Ниша, а сам је радио као волонтер ове организације.
Црвени крст Ниш је имао значајну улогу у ослобађању деце из логора током другог светског рата, а после рата своју мисију прилагодио је потребама разрушене земље и осиромашеног становништва.
Распад Југославије донео је нове проблеме, а Црвени крст је збринуо на десетине хиљада избеглица и расељених особа.
Сви важни подаци о личностима и догађајима који су обележили 140 година дугу историју Црвеног крста Ниш наћи ће се у монографији коју припрема некадашњи секретар организације Стојан Прокоповић.
Црвени крст Србије отворио наменски рачун за помоћ становништву у Босни и Херцеговини које је погођено катастрофалним поплавама.
Акцији добровољног давања крви која је организована у сарадњи са Епархијом нишком одазвало се 127 људи, њих 123 дало крв. Хвала свим херојима овог града за овај хумани чин!
На дводневној акцији добровољног давања крви у Делта Планет-у одазвало се 84 људи, од тога 76 дало крв. Хвала свим даваоцима за испружену руку нечије наде!
Поводом 1.октобра Међународног дана старијих особа, учесницима који су прошли обуку у оквиру пројекта "Смањење дигиталног јаза", подељени су сертификати. Претходно су волонтери Црвеног крста Ниш Милица Нешић, Кристина Спасић и Александар Ђу…